19. januar 2023 - Arrangementer
Samisk dag i Kulturhus Syd
Sameforeningen – Samer i Syd fejrer 20. års jubilæum, hvor fortællingen omhandler samisk kulturhistorie.
Indgangen er gratis og der er mange spændende aktiviteter på dagen.
Aktiviteter:
Smag og salg
Artic food V/Helle & Ole Durafour præsenterer og står for salg af samt madkultur, hvor man kan købe og smage samisk inspireret fødevarer.
Musik og personlig beretning
Den tidligere samiske talsmand Stefan Mikaelsson kommer og fortæller om, hvordan det er at være same i dag. Han vil også gerne give en joik eller to. Joiken er Europas ældste kendte musikform og er samernes måde at overlevere personlige og kulturelle fortællinger om det samiske kulturlandskab.
Om traditionen med vanter
Erica Nordvall Falck hun kommer og fortæller om sin bog Vanter, der er en del af den samiske kulturhistorie. Tidligere var det traditionen, at man gav sin trolovede et par vanter der matchede sine egne og således viste man ud af til, at man var et par der hørte sammen.
Værksted
Leif persson er knivsmed og træhåndværker og han vil have et arbejdende værksted m.m.
Samisk dukketeater
Gunhild Jackobson er dansker med samisk blod og som har en moder med et nordsamisk ophav. Hun vil både præsentere samisk dukketeater for børn samt give eksempler på joik m.m.
Arrangementet afholdes i forlængelse af den samiske nationaldag og er et samarbejde med Multikulturelt Forum, Helsingør.
Info om arrangementet på Kulturhus Syds facebookside https://www.facebook.com/events/485570186865893
Item Datetime Show title of Item Datetime field
-0001 - 11 - 30
Show value of Item Datetime field
Item S Description Show title of Item S Description field
– lørdag 11. februar kl. 10-18
Show value of Item S Description field
Item image Show title of Item image field